ANTİSOSYAL KİSİLİK- TAHT OYUNLARI ÖRNEGİ

Joffrey ve annesi Cersei

Bazı araştırmalar antisosyal kişilik gösteren kişilerdeki saldırganlığın biyolojik altyapısı olabileceğine dikkat çekiyor. Müzik dinlemek, arkadaşlarla sohbet etmek veya gezmek çoğu insan için iyi hissetme sebebiyken, antisosyal bir kişi iyi ve canlı hissetmek için daha vahşi uğraşlar bulabiliyor.. Cinsel yaşamlarında sadistik eğilimleri olabilir. Antisosyal kişilikler karşısındakilere empati duymazlar, duyuyor gibi görünseler bile çıkar amaçlıdır. Örneğin, karşı tarafa zarar vermek amaçlı görünüşte sıcak davranarak vurucu hamle için uzun süre bekleyebilirler.

Antisosyal insanlar öfkelendiklerinde öfke hariç hiçbir duygu hissedemezler ve öfkelerini düzgün bir şekilde söze dökemezler. Bunun yerine öfkelerini karşı tarafa zarar vererek, eyleme vurarak gösterirler. Yani kendi olumsuz duygularının yükünü taşıyamadıkları için karşı tarafa “atarlar”. Bu yüzden aileleri haricinde uzun süreli ilişkiler yürütemezler.

Aslında bebeklik ve çocukluk çağlarında ebeveynleri tarafından ruhsal olarak hiç anlaşılmamış, eşya gibi görülmüşlerdir. İşte bu yüzden empatiyi hiçbir zaman öğrenememişlerdir. Ne demek eşya gibi görmek: maddi ihtiyaçları kısmen karşılansa bile duygusal ihtiyaçları karşılanmamış demek… Bir kız çocuğuna top istemesine rağmen bebek almak gibi… Böyle olunca çocuk kendini güçsüz hissediyor, karşı tarafın kendisini dinlemesi için tek yol karşı tarafı da eşya gibi görmek oluyor. Yani ancak karşı tarafı kontrol altına aldığı müddetçe kendi değerini besleyebiliyor.

İşte bu sebepten antisosyal bir kişi için gerçekten sevmek, aşık olmak neredeyse imkansız. Aşık olmak demek ötekinin kontrolü altına girme ihtimali demek, savunmasız kalmak demek çünkü…

Buna ek olarak antisosyal kişilerin genellikle tutarsız ebeveynler tarafından yetiştirildiğini görüyoruz. Mesela herhangi bir çocuğun yapabileceği bir davranış için aşırı cezalandırma, ailelerin genellikle yasakladığı davranışlardan birini ödüllendirme gibi… Cezalar genellikle aşırı sert oluyor. Antisosyal kişiliklerin anne-babaları da genellikle ruhsal olarak sağlıklı olmuyor.

ANTİSOSYAL BİR KRAL – JOFFREY BARATHEON

Taht Oyunları dünyada en çok izlenilen dizilerin başını çekiyor. Joffrey Baratheon genel olarak Taht Oyunları’nın en sevilmeyen karakteri. Öyle ki birçok kişi Joffrey’nin ölümünü sonrası sevinçlerini sosyal medya aracılığıyla gösterdiler. Yaşı teşhis için erken olmasına rağmen Joffrey antisosyal kişilik özellikleri sergiliyor. Peki Joffrey ne gibi faktörler sonucu bu hale geldi?

Bu sorunun cevabına Joffrey’i yetiştiren ebeveynlerden bahsederek başlamak istiyorum.

Joffrey’in annesi Cersei Lannister, annesini 8 yaşında kardeşinin doğumuyla kaybetmiş ve babası Tywin tarafından neredeyse hiç anlaşılmamış bir karakter. Tywin çocuklarına “Kendi çocukları” ve “Lannister” olmaları ölçüsünde değer veriyor. Anlaşılmamayı ve umursanmamayı sonuna kadar deneyimleyen Cersei, zaman içerisinde bir savunma olarak diğer insanları manipüle etmeyi ve isteklerini bu yolla gerçekleştirmeyi öğreniyor. Anlaşılmamak ve değer verilmemek duyguları Cersei’nin iç dünyasında sürekli öfke biriktiriyor. Bu öfkeyi yöneltmek için de annesini öldürmekle suçladığı cüce kardeşi Tyrion’u seçiyor. Gelişimsel süreçte öfkesini kendi içerisinde olumluya dönüştürmeyi ve öfkesini kendini ifade ederek gidermeyi öğrenemeyen kişiler öfkelerini farklı yollarla atmaya çalışırlar. Bu yollardan bir tanesi başkasını suçlu ilan etmektir. Cersei de Tyrion’u öfkesini atabileceği bir çöp kutusu olarak kullanıyor.

Kocası Kral Robert Baratheon ile evlenmek Cersei için yeni bir umut gibi görünse de evlendikleri ilk gece Robert’ın Cersei’ye eski nişanlısının adıyla seslenmesi Cersei için travmatik bir deneyim oluyor. Robert, Cersei’yi sevmiyor ve umursamıyor. Koşulsuz sevildiğini sadece ikizi Jaime de hissedebilen Cersei, Jaime ile ensest ilişki sürdürüyor. Cersei Robert ile evliyken doğurduğu üç çocuğunun da biyolojik babası Jaime.

Joffrey’nin babası –biyolojik olmasa da- Kral Robert Baratheon zamanını alkol tüketerek ve fahişelerle beraber olarak geçiriyor.

Görünürde kralın şatosunda lüks içerisinde büyüyen Joffrey aslında görünenin aksine ruhsal dünyası sıkıntılı ebeveynler tarafından yetiştiriliyor. Fiziksel bütün ihtiyaçları anında karşılanıyor ve kendisine hiç sorumluluk verilmiyor. Cersei Joffrey’i adeta bir vazo gibi parlatıyor, saklıyor ve ona bir şey olmasından çekiniyor. Fakat hiçbir zaman oğlunun duygusal ihtiyaçlarını karşılamıyor, onu anlamıyor. Babası Robert, Joffrey’e karşı sert ve tutarsız iken, annesi Cersei aşırı hoşgörülü oluyor.

Sonuç olarak Joffrey, hiçbir empati duymadan, soğukkanlılıkla etrafındakilere sadistik şekillerde davranarak antisosyal kişilik özellikleri sergiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s