ÇİFT VE AİLE SORUNLARI

İnsanın üç temel duygusal ihtiyacı vardır: Bağlanma (biriyle yakınlık), Kimlik (bilinmek ve tanınmak) ve Sevgi (zevk almak). İlişkiler bu temel ihtiyaçların tatmini için gereklidir. Ancak ilişki içerisinde bireylerin bu ihtiyaçları karşılanmadığında çatışmalar doğar.

İlişkiler hiçbir zaman başlangıcından sonuna kadar güllük gülistanlık olmaz. Değişik kültürlerden gelen, yetiştirilme tarzlarında farklılıklar olan çiftler eğer doğru bir şekilde iletişim kurabiliyorsa anlaşmazlıkları gidermemeleri için neredeyse hiçbir sebep yoktur. Problem ne olursa olsun çiftler kendilerini ifade edip, karşıdakini anlamaya hazırsa problem büyük ölçüde çözülmüş demektir. Yine de ilişkilerde bazen durumlar öyle işin içinden çıkılmaz bir hal alır ki bazen çiftler birbirlerini sevmelerine rağmen ilişkinin devamını sorgularlar.

Çift görüşmeleri, çiftlerin psikoloğun desteği ile ilişkilerini daha iyiye götürme veya isteğe bağlı sağlıklı bir süreç ile ayrılmaları sürecidir.  Özellikle birbirlerine duygusal olarak bağlı çiftler zaten sorunlarını aşmaya hazırdır. Psikolog burada ışık tutucu rol oynar.

Çift Görüşmelerinde Genellikle İşlenen Konular:

İletişim Problemleri

Sadakatsizlik

Affedememe

Evlilik Öncesi Süreç

Evliliğe Adaptasyon Süreci

Boşanma Süreci

Çiftin Anne ve Babalarının İlişkiye Dahil Olması

Aile üyelerinden birinin kaybı

Yeni bebeğe adaptasyon

Aile içi Çatışmalar

İlişkilerde Kişilik Problemleri

Aile içi travmalar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s